Rapport om gennemsigtighed

1. januar 2021 – 30. juni 2021

Udgivet: 22. november 2021

Opdateret: 22. november 2021

Hver dag bruger Snapchattere, i hele verden, vores app til, at tale med deres nære venner og til at udtrykke sig kreativt. Vores mål er, at designe produkter og bygge teknologi, der nærer og understøtter rigtige venskaber i et sundt, sikkert og sjovt miljø. Vi arbejder konstant på, at forbedre de måder, hvorpå vi gør det – fra vores politikker og retningslinjer for brugerne, til vores værktøjer, der bruges til at forebygge, opdage og sætte ind over for skadeligt indhold, til initiativer, der hjælper med, at uddanne og styrke vores fællesskab.

Vi føler os forpligtet til, at være mere åbne omkring udbredelsen af indhold, der overtræder vores retningslinjer og, hvordan vi håndhæver vores politikker, hvordan vi reagerer på anmodninger om information, fra ordensmagter og regeringer, og på hvilke områder vi arbejder med, at give mere indsigt, i fremtiden. Vi offentliggører gennemsigtighedsrapporter to gange om året for, at give indsigt i disse bestræbelser og er også engageret i, at gøre disse rapporter mere uddybende og nyttige for de mange interessenter, der går meget op i online sikkerhed og gennemsigtighed.

Denne rapport dækker anden halvdel af 2020 (1 juli - 31 december). Som med vores tidligere rapporter, deles data vedrørende vores samlede globale overtrædelser, i denne periode; antallet af indholdsanmeldelser vi har modtaget og håndhævet, opstillet med specifikke kategorier for overtrædelser; hvordan vi har støttet og opfyldt anmodninger fra ordensmagter og regeringer; og vores håndhævelser, opdelt efter land.

Som en del af vores igangværende bestræbelser på, at forbedre både vores sikkerhed og også selve gennemsigtighedsrapporterne, inkluderer denne rapport også flere nye elementer:

  • Seertal for visning af krænkende indhold (VVR), som giver en bedre forståelse af andelen af alle Snaps (eller visninger), hvis indhold er i strid med vores politikker;

  • Samlet indhold og kontohåndhævelser af falske oplysninger globalt set - hvilket især var relevant i denne tidsperiode, da verden fortsatte med, at bekæmpe en global pandemi og bestræbelser på at underminere borgerlige og demokratiske normer; og

  • Anmodninger om at støtte efterforskninger af potentielle varemærke-overtrædelser.

Vi arbejder på en række forbedringer, der vil øge vores evne til, at levere mere detaljerede data i fremtidige rapporter. Det omfatter udvidelse af underkategorier for overtrædelser af data. For eksempel rapporterer vi på nuværende tidspunkt om overtrædelser relateret til regulerede varer, som omfatter ulovlige stoffer og våben. Fremadrettet har vi planer om, at inkludere hver af disse i sin egen underkategori.

Efterhånden som nye online-trusler og adfærd opstår, fortsætter vi med, at forbedre vores værktøjer og taktikker til at bekæmpe dem. Vi evaluerer hele tiden risiciene og, hvordan vi kan fremme vores teknologiske kapaciteter, så vi bedre kan beskytte vores fællesskab. Vi søger regelmæssigt vejledning fra sikkerheds- og sikringseksperter om, hvordan vi kan forblive et skridt foran dårlige aktører – og er taknemmelige for vores voksende liste af partnere, der giver os uvurderlig feedback og gør at vi hele tiden bliver bedre.

Tag et kig på vores Om Gennemsigtighedsrapportering i bunden af siden, for yderligere oplysninger om vores tilgang til og ressourcer til sikkerhed og privatliv.

Oversigt over indholds- og kontoovertrædelser

Vores retningslinjer for brugerne forbyder skadeligt indhold, herunder misinformation; konspirationsteorier, der kan forårsage skade; vildledende praksis; ulovlige aktiviteter, herunder køb eller salg af ulovlige stoffer, forfalskede varer, varer til og ulovlige våben; hadetale, hadgrupper og terrorisme; chikane og mobning; trusler, vold og skade, herunder forherligelse af selvskade; seksuelt eksplicit indhold og seksuel udnyttelse af børn

Hver dag laves der, i gennemsnit, mere end fem milliarder Snaps ved brug af vores Snapchat kamera. Fra 1 juli - 31. december 2020, tog vi aktion mod 5.543.281 stykker indhold, globalt set, der overtrådte vores retningslinjer.

Håndhævelsestiltag kan omfatte, at fjerne det krænkende indhold, at opsige eller begrænse synligheden af den pågældende konto og at viderelevere indholdet til ordensmagten. Hvis en konto opsiges for, at have overtrådt vores Retningslinjer, må kontoindehaveren ikke oprette en ny konto eller Snapchat igen.

I rapporteringsperioden så vi et seertal for visning af krænkende indhold (VVR) på 0,08 procent. VVR defineres som den procentvise andel af Historie-snapvisninger, der indeholdte krænkende indhold, ud af det samlede antal Snapvisninger på tværs af Snap. Det vil med andre ord sige, at otte ud af hver 10.000 Snapvisninger på Snap indeholdt indhold, der krænkede vores retningslinjer. 

Vi tilbyder rapporteringsværktøjer i appen, der giver Snapchattere mulighed for hurtigt og nemt, at anmelde indhold til vores Tillids- og sikkerhedsteam, der undersøger anmeldelsen og foretager de nødvendige handlinger. Vores team arbejder på, at handle hurtigst muligt og i de fleste tilfælde sker dette inden for to timer, efter at vi har modtaget en anmeldelse i appen.

Ud over rapportering i appen, tilbyder vi også online rapportering via vores supportside. Derudover forbedrer vores team konstant mulighederne for proaktivt, at opdage overtrædelser og ulovligt indhold, såsom indhold med seksuelt misbrug af børn, indhold, der involverer ulovlige stoffer eller våben eller med trusler om vold. Vi skitserer specifikke detaljer om vores arbejde for, at bekæmpe seksuel udnyttelse og misbrug af børn i denne rapport.

Som diagrammerne nedenfor fremlægger, modtog vi i anden halvdel af 2020, flest anmeldelser eller anmodninger i appen, om støtte i forbindelse med indhold, der involverede person-imitation eller seksuelt eksplicit indhold. Vi var i stand til, at forbedre vores svartid betydeligt i forbindelse med anmeldelser om overtrædelser, især for regulerede varer, som omfatter ulovlige stoffer, forfalskede varer og våben; seksuelt eksplicit indhold; og chikane og mobning.

Samlede indholdsanmeldelser*Samlet indhold, der blev sat ind over forSamlede unikke konti, der blev sat ind over for
10.131.8915.543.2812.100.124
ÅrsagIndholdsanmeldelser*Indhold, der blev sat ind over for% af samlet indhold, der blev sat ind over forUnikke konti, der blev sat ind over forBehandlingstid**
Seksuelt eksplicit indhold5.839.7784.306.58977,7%1.316.4840,01
Regulerede produkter523.390427.2727,7%209.2300,01
Trusler / Vold / Skade882.737337.7106,1%232.7050,49
Chikane og mobning723.784238.9974,3%182.4140,75
Spam387.604132.1342,4%75.4210,21
Hadtale222.26377.5871,4%61.9120,66
Imitation1.552.33522.9920,4%21.9580,33

*Indholdsrapportering afspejler påståede overtrædelser via henvendelser i appen og til supporten.

**Behandlingstiden afspejler gennemsnitstiden i timer til behandling af en brugerrapport.

Udvidede overtrædelser

Bekæmpelse af udbredelsen af falske oplysninger

Vi har altid været af den overbevisning, at når det kommer til skadeligt indhold, er det ikke nok, at tænke politikker og håndhævelse – platforme skal også tænke over deres grundlæggende arkitektur og produkt design. Snapchat blev fra starten bygget anderledes end traditionelle sociale medieplatforme, for at understøtte dets primære brug til, at tale med nære venner – frem for et åbent nyhedsfeed, hvor alle har ret til, at distribuere noget til nogen uden moderation.

Som vi forklarer i vores introduktion, forbyder vores retningslinjer klart udbredelsen af falske oplysninger, der kan forårsage skade, herunder information der har til formål, at underminere civile processer, såsom undertrykkelse af vælgere, udokumenterede medicinske påstande og konspirationsteorier, såsom at benægte forekomsten af tragiske begivenheder. Vores retningslinjer gælder konsekvent for alle Snapchattere – vi giver ikke særlige undtagelser for politikere eller offentlige personligheder.

Snapchat begrænser viralitet i appen, hvilket fjerner incitamenter til skadeligt indhold og sensationalisme og begrænser bekymringer forbundet med udbredelsen af dårligt indhold. Vi har ikke et åbent nyhedsfeed og giver ikke uovervåget indhold mulighed for at "gå viralt". Vores indholdsplatform, Discover, indeholder kun indhold fra foretrukne medieudgivere og indholdsskabere.

I november 2020, lancerede vi vores nye underholdningsplatform, Spotlight, og vi modererer proaktivt indholdet for, at sikre, at det overholder vores retningslinjer, før det kan nå et bredt publikum.

Vi har også længe taget en anderledes tilgang til annoncering af politiske annoncer. Som med alt indhold på Snapchat, forbyder vi falske oplysninger og vildledende praksis i vores annoncering. Alle politiske annoncer, herunder valgrelaterede annoncer, støtteannoncer og annoncer om valgemner, skal omfatte en synlig "betalt for" meddelelse, der oplyser om hvem, der er sponsor. Vi benytter menneskelige operatører til, at faktatjekke alle politiske annoncer og giver oplysninger om alle de annoncer, der er gennemgået, i vores bibliotek med politiske annoncer.

Denne tilgang er ikke perfekt, men den har hjulpet os med at beskytte Snapchat mod den dramatiske stigning i misinformation i de seneste år, en tendens, der har været særlig relevant i en periode, hvor falske oplysninger om COVID-19 og det amerikanske præsidentvalg 2020, indtog mange platforme.

Globalt, har Snapchat håndhævet 5.841 tilfælde af indhold og konti i denne periode, hvis indhold overtrådte retningslinjerne i relation til falske oplysninger. I fremtidige rapporter planlægger vi, at give mere detaljerede opdelinger i forbindelse med overtrædelser, der er relateret til falske oplysninger.

Som følge af den øgede bekymring, der opstod på baggrund af bestræbelserne på, at underminere stemmeret og valgresultaterne i USA i sommeren 2020, dannede vi en intern Task Force, der fokuserede på, at vurdere enhver potentiel risiko eller vektorer, for misbrug af vores platform, overvågede alle udviklinger og arbejdede på, at sikre Snapchat, som en kilde til faktuelle nyheder og oplysninger. Disse bestræbelser omfatter:

  • Opdatering af vores retningslinjer for brugere, for at tilføje manipulation af medier til vildledende formål, såsom deepfakes, til vores kategorier med forbudt indhold;

  • Samarbejde med vores Discover redaktionelle samarbejdspartnere, for at sikre, at udgivere ikke på utilsigtet vis, forstærkede misinformation ved nyhedsdækning;

  • Spørge Snap Stars, hvis indhold også vises på vores indholdsplatform Discover, for at sikre, at de har overholdt vores Retningslinjer for brugerne og ikke utilsigtet har spredt falske oplysninger;

  • Have tydelige retningslinjer for håndhævelse af enhver form for indhold der overtræder retningslinjerne – frem for at mærke indhold, fjernede vi det simpelthen, og reducerede straks skaden ved, at det blev delt mere bredt; og

  • Proaktivt at analysere enheder og andre kilder til falske oplysninger, der kan bruges til, at distribuere sådanne oplysninger på Snapchat til, at vurdere risici og træffe forebyggende foranstaltninger.

Under hele COVID-19-pandemien, har vi valgt, en lignende tilgang, ved at give faktuelle nyheder og oplysninger, herunder ved dækning leveret af Discover redaktionelle partnere, gennem PSA'er og Q&A'er med embedsmænd og medicinske eksperter, og ved at skabe kreative værktøjer, såsom Augmented Reality Linser og filtre, der minder Snapchattere om eksperternes vejledning til folkesundhed.

Samlet indhold og kontohåndhævelser5.841

Bekæmpelse af seksuel udnyttelse og misbrug af børn

Det er ulovligt, uacceptabelt og i strid med vores retningslinjer at udnytte ethvert medlem af vores fællesskab, især unge og mindreårige. Forebyggelse, opdagelse og eliminering af misbrug på vores platform, er en topprioritet for os og vi udvikler løbende vores kapaciteter, til at bekæmpe indhold med seksuelt misbrug af børn (CSAM) og andre typer af udnyttende indhold.

Vores Tillids- og sikkerhedsteam benytter proaktive detektions-værktøjer, såsom PhotoDNA-teknologi, til at identificere kendte billeder af CSAM og rapporterer til National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC). Når vi proaktivt registrerer eller identificerer tilfælde af CSAM, gemmer vi disse og rapporterer dem til NCMEC, som derefter gennemgår og koordinerer med ordensmagten.

I anden halvdel af 2020, indeholdt 2,99 procent af de samlede konti, vi har handlet imod på verdensplan, for overtrædelser af vores Retningslinjer for brugere, CSAM. Af dette, har vi proaktivt opdaget og gjort noget ved 73 procent af indholdet. Samlet set, har vi slettet 47.550 konti for CSAM overtrædelser og i alle tilfældende er dette blevet rapporteret til NCMEC.

I denne tidsperiode, har vi taget yderligere skridt til at bekæmpe CSAM. Vi har vedtaget Googles Child Sexual Imagery (CSAI) teknologi til videoer, så vi kan identificere videoer med CSAM og rapportere disse til NCMEC. Kombineret med vores PhotoDNA detektion til brug ved kendte CSAM billeder og branchens hash-database, kan vi nu proaktivt finde og rapportere kendte video- og fotooptagelser til myndighederne. Denne forbedrede kapabilitet, har givet os mulighed for, at blive mere effektiv i vores detektion – og dermed også vores rapportering vedrørende denne type af kriminel adfærd.

Derudover fortsatte vi med, at udvide vores samarbejder med brancheeksperter og udrullede yderligere funktioner i appen, for at hjælpe med at uddanne Snapchattere om risikoen ved at have kontakt med fremmede og hvordan man kan anvende rapporteringsværktøjet i appen, til at gøre vores Tillids- og sikkerhedsteam opmærksom på enhver form for misbrug. Vi fortsatte med at tilføje partnere til vores betroede indberetningsprogram, der giver godkendte sikkerhedseksperter, en fortrolig kanal til at rapportere nødstilfælde, såsom en umiddelbar trussel mod nogens liv eller en sag, der involverer CSAM. Vi arbejder også tæt sammen med disse partnere om, at tilbyde sikkerhedsuddannelse, ressourcer til velvære og anden støtte i forbindelse med anmeldelser, så de effektivt kan støtte Snapchat fællesskabet.

Derudover sidder vi i bestyrelsen for Technology Coalition, en gruppe af førende teknologi-industriledere, der forsøger at forhindre og udrydde online seksuelt misbrug af børn, udnyttelse og misbrug og som konstant arbejder sammen med andre platforme og sikkerhedseksperter for, at udforske yderligere løsninger, der kan være med til at styrke vores fælles indsats på dette område.

Samlet antal kontosletninger47.550

Terrorisme og ekstremisme indhold

Hos Snap var, overvågningen af, udviklingen i dette rum og afbødning af eventuelle vektorer for misbrug på vores platform, en del af vores opgave for den amerikanske organisation med hensyn til valg-integritet. Både vores produkt-arkitektur og designet af vores gruppechat funktion, begrænser udbredelsen af skadeligt indhold og muligheden for at organisere. Vi tilbyder gruppe-chats, men de er begrænset til flere dusin medlemmer, anbefales ikke af algoritmer, og kan ikke findes på vores platform, hvis du ikke er medlem af den gruppe.

Under anden halvdel af 2020, har vi fjernet otte konti for overtrædelser af vores forbud mod terrorisme, hadetale og ekstremistisk indhold.

Samlet antal kontosletninger8

Landeoversigt

Dette afsnit giver et overblik over håndhævelsen af vores regler i en række individuelle lande. Vores Retningslinjer for brugere gælder for alt indhold på Snapchat – og alle Snapchattere – i hele verden, uanset sted. 

Information for alle andre lande kan downloades via den vedhæftede CSV-fil.

RegionIndholdsrapporteringer*Indhold, der blev sat ind over forUnikke kontoer, der blev sat ind over for
Nordamerika4.230.3202.538.416928.980
Europa2.634.8781.417.649535.649
Resten af verden3.266.6931.587.216431.407
I alt10.131.8915.543.2811.896.015
  • AustralienAustralien
  • ØstrigØstrig
  • Belgien (1)Belgien (1)
  • BrasilienBrasilien
  • Canada (1)Canada (1)
  • DanmarkDanmark
  • FinlandFinland
  • Frankrig (1)Frankrig (1)
  • Tyskland (1)Tyskland (1)
  • Indien (1)Indien (1)
  • Irak (1)Irak (1)
  • Irland (1)Irland (1)
  • ItalienItalien
  • Mexico (1)Mexico (1)
  • HollandHolland
  • New Zealand (1)New Zealand (1)
  • Norge (1)Norge (1)
  • Polen (1)Polen (1)
  • Saudi-Arabien (1)Saudi-Arabien (1)
  • Spanien (1)Spanien (1)
  • SverigeSverige
  • TyrkietTyrkiet
  • De Forenede Arabiske EmiraterDe Forenede Arabiske Emirater
  • StorbritannienStorbritannien
  • USA USA

Download af CSV:

Gemte gennemsigtighedsrapporter