Rapport om gennemsigtighed

1. januar 2020 – 30. juni 2020

Udgivet: 18. december 2020

Opdateret: 18. december 2020

Hos Snap bidrager vi til menneskelige fremskridt ved at give folk mulighed for at udtrykke sig, leve i nuet, lære om verden og have det sjovt sammen. Vores fællesskabs velvære er meget vigtigt for os, og når vi laver produkter, overvejer vi Snapchatteres privatliv og sikkerhed i fronten af designprocesserne. 

Vi har klare og grundige retningslinjer, der understøtter vores mission ved at fremme det bredeste spektrum for selvudtryk, samtidig med at vi opfordrer Snapchattere til at bruge vores tjenester på sikker vis hver dag. Vores Retningslinjer for brugerne forbyder udbredelsen af falske oplysninger, der kan forårsage skade, hadtale, mobning, chikane, ulovlige aktiviteter, seksuelt eksplicit indhold, grafisk vold og meget mere. 

Vores Gennemsigtighedsrapport giver et vigtigt indblik i det krænkende indhold, som vi sætter ind over for, statslige anmodninger om Snapchatteres kontooplysninger og andre juridiske indberetninger.

Tag et kig på vores Om Gennemsigtighedsrapportering i bunden af siden for yderligere oplysninger om vores tilgang til og ressourcer til sikkerhed og privatliv.

Konto-/Indholdsovertrædelser

Der bliver skabt mere end fire milliarder Snaps hver dag med vores kamera. Fra 1. januar 2020 - 30. juni 2020 satte vi ind over for 3.872.218 indholdselementer, globalt, for overtrædelser af vores Retningslinjer for brugerne – hvilket udgør mindre end 0,012% af alle Historieopslag. Vores teams sætter generelt hurtigt ind over for sådanne overtrædelser, uanset om det er at fjerne snaps, slette kontoer, indberette oplysninger til det nationale center for savnede og udnyttede børn (National Center for Missing & Exploited Children) (NCMEC) eller eskalere til retshåndhævelse. I langt de fleste tilfælde sætter vi ind over for indhold inden for 2 timer efter at have modtaget en anmeldelse i appen.

Samlede indholdsanmeldelser*Samlet indhold, der blev sat ind over forSamlede unikke kontoer, der blev sat ind over for
13.204.9713.872.2181.692.859

H1'20: Indhold, der er blevet sat ind over for

Total H1'20 viz
DiagramnøgleÅrsagIndholdsrapporteringer*Indhold, der blev sat ind over forUnikke kontoer, der blev sat ind over forBehandlingstid**
1Chikane og mobning857.493175.815145.4450,4
2Hadtale229.37531.04126.8570,6
3Imitation1.459.46722.43521.5100,1
4Regulerede produkter520.426234.527137.7210,3
5Seksuelt eksplicit indhold8.522.5853.119.9481.160.8810,2
6Spam552.733104.52359.1310,2
7Trusler / Vold / Skade1.062.892183.929141.3140,5

*Indholdsrapportering afspejler påståede overtrædelser via vores henvendelser i appen og til supporten.

**Behandlingstiden afspejler gennemsnitstiden i timer til behandling af en brugerrapportering.

Udvidede overtrædelser

Seksuel udnyttelse og misbrug af et barn

Udnyttelse af ethvert medlem af vores fællesskab – især unge mennesker – er fuldstændig uacceptabelt og forbudt på Snapchat. Forebyggelse, afsløring og udryddelse af misbrug på vores platform er en prioritet for os, og vi forbedrer konstant vores muligheder for at bekæmpe denne type ulovlige aktiviteter.

Rapporteringer om materialer med seksuel misbrug af børn (CSAM) bliver hurtigt gennemgået af vores Tillids- og sikkerhedsteam, og bevis på sådan aktivitet resulterer i sletning af kontoen og indrapportering til det nationale center for savnede og udnyttede børn (National Center for Missing & Exploited Children) (NCMEC). Døgnet rundt yder vi support til internationale politimyndigheder, der kontakter os om assistance med sager, der involverer mindreårige, som er savnede eller i fare. 

Vi bruger PhotoDNA-teknologi til proaktivt at identificere og rapportere upload af kendt billedmateriale af seksuel udnyttelse og misbrug af børn, og vi rapporterer alle tilfælde til myndighederne. Af de samlede kontoer, der blev sat ind over for på grund af overtrædelser af Retningslinjer for brugerne, fjernede vi 2,99% på grund af CSAM. 

Derudover slettede Snap proaktivt 70% af dem.

Samlede kontosletninger47.136

Terrorisme 

Terrororganisationer og hadgrupper er forbudte på Snapchat, og vi har ingen tolerance over for indhold, der advokerer for eller fremmer voldelig ekstremisme eller terror. 

Samlede kontosletninger<10

Landeoversigt

Dette afsnit giver et overblik over håndhævelsen af vores regler i en række individuelle lande. Vores Retningslinjer for brugerne gælder for alt indhold på Snapchat – og alle Snapchattere – i hele verden, uanset sted. 

Information for alle andre lande kan downloades via den vedhæftede CVS-fil.

RegionIndholdsrapporteringer*Indhold, der blev sat ind over forUnikke kontoer, der blev sat ind over for
Nordamerika5.769.6361.804.770785.315
Europa3.419.235960.761386.728
Resten af verden4.016.1001.106.687413.272
I alt13.204.9713.872.2181.578.985
  • AustralienAustralien
  • ØstrigØstrig
  • BelgienBelgien
  • BrasilienBrasilien
  • CanadaCanada
  • DanmarkDanmark
  • FinlandFinland
  • FrankrigFrankrig
  • TysklandTyskland
  • IndienIndien
  • IrakIrak
  • IrlandIrland
  • ItalienItalien
  • MexicoMexico
  • HollandHolland
  • New ZealandNew Zealand
  • NorgeNorge
  • PolenPolen
  • Saudi-ArabienSaudi-Arabien
  • SpanienSpanien
  • SverigeSverige
  • TyrkietTyrkiet
  • De Forenede Arabiske EmiraterDe Forenede Arabiske Emirater
  • StorbritannienStorbritannien
  • USAUSA

Download af PDF + CSV

Direkte downloads for:

Gemte gennemsigtighedsrapporter